Thumb

CE

CE NEDİR?

CE  European Conformity, kelimelerinin baş harflerinden türetilmiş bir kelimedir.  Bu kelime “Avrupa’ya uygunluk”  anlamına gelmektedir. CE işaretinin gerekliliklerini doğuran yönetmeliklerin Fransa’daki bir oturumda kararlaştırılmasından dolayı orijinal adı Conformite European‘dır. CE işareti, Avrupa Birliği tarafından teknik mevzuat uyum çerçevesinde 1987 yılında yayımlanan `Yeni Yaklaşım Direktifleri` içerisindeki ürünler için geçerli olan bir işarettir. CE İşareti, bir kalite belgesi veya markası değil, ürün üzerine yapıştırılan veya ürünle birlikte sunuluna bir etikettir. Bu işaretleme, ürünlerin Avrupa Birliği`nin ilgili direktiflerine uygun olduğunun ve gerekli olan tüm uygunluk kriterlerinin yerine getirildiğinin kanıtıdır. ‘CE İşareti’ kullanımı, ‘CE Belgesi’ kullanımına göre daha doğru bir kullanımdır. Çünkü doğru olan ‘CE Belgesi’ değil, CE işaretidir. ‘’CE Belgesi’’ olarak anılan belgelerin, farklı yönetmelikler altında değişik şekillerde isimlendirildiğini belirtmek gerekir. ‘CE Belgesi’ olarak bilinen kavram aslında ‘’üreticiye CE işaretini iliştirme hakkı sunan resmi bir belge’ dir.

CE İŞARETİNİN AVANTAJLARI NELERDİR?

AB’de yayımlanan yeni yaklaşım direktifine(New Approach Notified and Designated Organisations) ve AB teknik mevzuata uygunluğun göstergesi olan, ürüne iliştirilen CE işaretinin üreticilere ve ihracatçılara sağlamış olduğu en büyük avantaj, ürünün AB ülkelerinde serbest dolaşımını sağlaması ve ürüne pazarlama imkanı sunmasıdır.

CE BELGESİ NASIL ALINIR?

CE Belgesi, yazımızda da bahsettiğimiz üzere “üreticiye CE işaretini iliştirme hakkı sunan hukuki bir belge”’dir. Ürün risk grubuna bağlı olarak düşük riskli ürünler için firmanın kendisi tarafından da beyan olarak sunulabilen CE belgesi, AB teknik mevzuatı, standartlar ve yönetmelikler doğrultusunda riskli olarak belirlenen ürün grupları için onaylanmış kuruluş (Notified Body) tarafından verilmelidir. Öncelikli olarak CE işaretinin iliştirileceği ürün risk grubu belirlenmeli, standart ve direktifleri araştırılmalı bunun doğrultusunda teknik dosya hazırlama ve belgelendirme süreci için yol haritası çizilmelidir.

Yardıma ihtiyacınız var mı?

Sizlere her zaman yardımcı olmak için buradayız. Bilgi ve Danışma için bizi arayabilirsiniz.

(0312) 285 37 33

WeCreativez WhatsApp Support
Sorularınızı yanıtlamak için buradayız.
👋Merhaba