Thumb

Tasarım Tescil

Tasarım Tescil Nedir?

Bir ürünün tümü veya bir parçasının ya da üzerindeki süslemenin biçim, şekil, çizgi, renk, malzeme veya yüzey dokusu tasarım olarak ifade edilebilir. Bu kapsamda bahsedilen ürün, bilgisayar programları hariç, endüstriyel yolla veya elle üretilen herhangi bir nesnenin yanı sıra birleşik bir ürün veya bu ürünü oluşturan parçalar, ambalaj gibi nesneler, birden çok nesnenin bir arada bulunan sunumları, grafik sembolleri ve tipografik karakterilerdir. Bu ürün tasarımlarının Türk Patent Enstitüsü tarafından korumaya alınmasını sağlayan işlem tasarım tescildir. Tasarımın tescil edilerek korunma altına alınması tasarım sahibine inhisarı haklar sağlar.  Üçüncü kişiler tasarım sahibinin izni olmadan, koruma kapsamındaki tasarım veya tasarımın olduğu ürünü üretemez, piyasaya sunamaz, ithal edemez. Tasarım tescil süreci sonunda alınmaya hak kazanılan belge tasarım tescil belgesidir.

Tasarım Tescil Belgesi Nasıl Alınır?

Bir tasarımın tescil edilebilmesi için öncelikle yeni ve ayırt edici niteliğe sahip olması gerekir. Yeni ve ayırt edici niteliğe sahip olmayan tasarımlar, tasarım ve ürün tanımına uygun olmayan tasarımlar, kamu düzenine ve genel ahlaka aykırı olan tasarımlar, ürünün teknik fonksiyonun zorunlu kıldığı görünüm özellikleri olan tasarımlar, tasarımın kullanıldığı veya uygulandığı ürünün, başka bir ürüne mekanik olarak monte edilmesi veya bağlanması ile belirli biçim ve boyutlarda üretilmesi zorunlu olan tasarımlar, kamuyu ilgilendiren, dini, tarihi ve kültürel değerler bakımından halka mal olmuş ve ilgili mercilerin tescil izni vermediği işaretlerin, nişanların armaların veya adlandırmaların uygunsuz kullanımlarını içeren tasarımlar koruma kapsamı dışında tutulmaktadır.

Yeni ve ayırt edici niteliğe sahip olan bir tasarımın koruma altına alınması için, ilgili harçları Türk Patent Enstitüsü’ne yatırılır, gerekli resmi evrak ve tasarım görselleriyle başvurusu yapılır. Başvuru firma/kişi tarafından yapılabildiği gibi vekiller aracılığıyla da gerçekleştirilir. Şekli ve yenilik incelemeleri TPE tarafından yapılır. Sürecin olumlu tamamlanması halinde tasarım yıl süreyle koruma altına alınır ve  tasarım tescil belgesi düzenlenir.

Yardıma ihtiyacınız var mı?

Sizlere her zaman yardımcı olmak için buradayız. Bilgi ve Danışma için bizi arayabilirsiniz.

(0312) 285 37 33

WeCreativez WhatsApp Support
Sorularınızı yanıtlamak için buradayız.
👋Merhaba