Thumb

EN ISO 3834

EN ISO 3834 Nedir?

Metalik malzemelerin ergitme kaynağı için gerekli şartları tanımlayan standarttır.  Bir makinenin, bir yapının, kısacası bir bütün haline kaynak ile gelen malzemelerin kaynak şartlarını EN ISO 3834 standardı tanımlar. EN ISO 3834 seri bir standarttır. EN ISO 3834-2 Metalik malzemelerin ergitme kaynağı için kapsamlı kalite şartlarını tanımlar.  Alüminyum ve çelik esaslı bileşenlerin imalatları ve tasarımları için kullanılan EN 1090 seri standardının da altyapısını oluşturur.

EN ISO 3834 Belgesi Nasıl Alınır?

EN ISO 3834 kaynaklı imalat yeterlilik standardı üretim sektöründe uygulanabilecek kaynak ve kaynakla ilgili işlemlerden etkilenebilecek ürünün kalitesini kapsamaktadır. Kaynaklı imalat yeterlilik standardı temelleri fabrikada veya sahada yapılan kaynaklı imalat üretimi için istenen kalite şartlarını ve belirtilen kalitede üretim yapacak imalatçının kaynak kabiliyetini tespit için yol gösterici bir standarttır.

Kaynaklı imalatlar için, kontrollere tasarım aşamasından başlanır. Malzeme seçimi, kaynak koordinasyon personelinin eğitimi, çalışan kaynakçıların sertifikalandırılması, kaynak yöntemlerinin belirlenmesi, kaynaklı imalatın yapılması, tahribatlı ve/veya tahribatsız test yöntemleri kullanılarak kalitesinin kontrol edilmesi ile bu süreç sonuçlandırılır.

Bir ürünün kalitesi imalat sırasında sağlanmalıdır. İmalat ve servis koşullarında problemlerden arınmış ürünler için, tasarım aşamasında malzeme seçiminden, imalat sonrası muayenelere kadar kontrollerin sağlanması gerekir. Sağlam ve etkili üretimden emin olunması için, muhtemel problem kaynaklarının bilinmesi ve uygun kalite prosedürlerinin uygulanması gerekir. Kalite kaynak şartlarının tesisi ve sürdürülmesi; üçüncü taraf, müşteriler veya imalatçılar için kaynak kalite performansını değerlendiren onaylanmış kuruluşlar tarafından denetim ve belgelendirmesi yapılarak sağlanabilir.

KAYNAK BELGELERİ

Yardıma ihtiyacınız var mı?

Sizlere her zaman yardımcı olmak için buradayız. Bilgi ve Danışma için bizi arayabilirsiniz.

(0312) 285 37 33

WeCreativez WhatsApp Support
Sorularınızı yanıtlamak için buradayız.
👋Merhaba