Thumb

SSHYB

SSHYB NEDİR?

Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi (SSHYB), Satış Sonrası Hizmetler Yönetmelik ekli listede yer alan ürünlerin yurt içinde üretilmesi ya da ithal edilmesi durumunda belirlenen yasal ömrü boyunca üreticisi ya da ithalatçısı tarafından bakım, montaj ve onarımı için verilmesi gerekli olan, firma unvanı ve merkez adresine göre düzenlenen, 2 yıl vizesi olan belgedir. Yönetmelik ekindeki listede yer almayan veya listede yer almasına karşın servis istasyonu gerekmeyen mallar için Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi(SSHYB) düzenlenmez. Üretimi veya ithalatı yapılan ürün, Satış Sonrası Hizmetleri Yeterlilik Belgesi (SSHYB) gerektiren mallar listesinde yer alıyorsa SSHYB alınması yasal zorunluluktur.

Üretici veya ithalatçılar, Satış Sonrası Hizmetler Yönetmelik ek listesinde yer alan her mal grubu için belirtilen kullanım ömrü süresince, satış sonrası hizmetleri sağlamak üzere yine ekli listede tespit edilen yer, sayı ve özellikte yetkili servis istasyonunu, yeterli teknik kadroya sahip şekilde kurmalıdırlar. Bir ürün için 1 ile 60 adet arasında servis kurulması beklenebilir.

Satış Sonrası Hizmetleri Yeterlilik Belgesi alabilmek için bölgelere göre ve toplamda servis sayısına uygun sözleşmeler yapıldığının belgelenmesi ve TSE kurumuna kaydının yapılması gerekir.

Yardıma ihtiyacınız var mı?

Sizlere her zaman yardımcı olmak için buradayız. Bilgi ve Danışma için bizi arayabilirsiniz.

(0312) 285 37 33

WeCreativez WhatsApp Support
Sorularınızı yanıtlamak için buradayız.
👋Merhaba