Thumb

MAKİNE CE

MAKİNE EMNİYET YÖNETMELİĞİ VE CE İŞARETLEMESİ NEDİR?

2006/42/EC Machinery Directive olarak yayımlanan yönetmelik, 2019 yılında T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2006/42/AT Makine Emniyeti Yönetmeliği olarak yürürlüğe girmiştir. Gerek üretildiği ülkede piyasaya sürülmeden önce, gerekse AB Üye ülkelere ihracatta gerekli olan CE işaretlemesi ve belgelendirilmesine ilişkin hükümler ve kurullar yönetmelikte tanımlanmıştır. Bu yönetmelikte yer alan CE işaretlemesine tabii olan ürünlerin uygunluğu T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından denetlenmektedir. 2006/42/AT Makine Emniyet Yönetmeliği  makinaları, değiştirilebilir teçhizatı, emniyet aksamlarını, kaldırma aksesuarlarını, zincir, halat ve kayışları, sökülebilir mekanik aktarma tertibatlarını, kısmen tamamlanmış makinaları kapsamaktadır.

MAKİNE EMNİYET YÖNETMELİĞİNİN GEREKLERİ NELERDİR?

Makine Emniyet Yönetmeliği (2006/42/AT), CE işaretlemesinin yapılması için, makinelerin tasarım aşamasından başlayarak, son haline geldiği aşamaya kadar uygulanması gereken şartları, ürünün uygunluğunu ve emniyetini sağladığını gösteren CE Teknik Dosya oluşturulmasını istemektedir. Bu nedenle üreticilerin CE işaretini kullanabilmesi için, ürün tanım ve özelliklerini, tasarım hesabını, kullanım ve bakım kılavuzunu, risk analizini, güvenlik kurallarını ve test raporlarını hazırlaması ve bu şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Ürünün niteliğine göre 2014/35/EU Low Voltage Directive (Alçak Gerilim Yönetmeliği) kapsamında LVD testi ve/veya 2014/30/EU Electromagnetic Compatibility Directive(Elektromanyetik Uyumluluk Yönetmeliği)  kapsamında test raporlarının teknik dosya içinde bulundurulması gerekmektedir. Bu şartların yerine getirilmesi ürünün insana, çevreye ve kullanıcıya zarar vermeyecek minimum güvenlik koşullarına sahip olduğunu gösterir.

CE belgesi, ürünün CE işaretini kullanmaya uygunluğunu gösteren bir belge olup ürüne verilen bir belge değildir. CE belgesi, ürünlerin piyasaya sürülmesi ve ihracatının yapılması için gerekli olan CE işaretinin uygunluğunu gösterir.

Yardıma ihtiyacınız var mı?

Sizlere her zaman yardımcı olmak için buradayız. Bilgi ve Danışma için bizi arayabilirsiniz.

(0312) 285 37 33

WeCreativez WhatsApp Support
Sorularınızı yanıtlamak için buradayız.
👋Merhaba